O mnie

Fotografia jest jak sztuka, którą mogę zatrzymać w czasie i pokazać na zdjęciu chwilę, w której zawarta jest emocja, subtelność. Często zdarza się, że dobre zdjęcie powstaje zupełnie przypadkowo. Innym razem potrzeba wielkiej cierpliwości by złapać to, co chce się uchwycić. A jeszcze inaczej jest, gdy chcemy osiągnąć zamierzony efekt i wtedy nie wychodzi. Do dziś pamiętam, ujęcia które wymagały ode mnie najwięcej czasu i zaangażowania. Zmienienia ustawień aparatu na zasadzie metody prób i błędów, wiadomo w terenie pogoda bywa kapryśna. Kapryśne bywało również samo stado, raz w jednym miejscu przez długi czas pasło się, aby w kilkanaście sekund przemieścić się inną część pastwiska. Szczególnie te szybkie zmiany miejsca były dla mnie nie lada wyzwaniem kondycyjnym.

DSC_3424
Sama fotografia
jest ciągłą nauką, wciąż pogłębiam wiedzę na jej temat. Chociażby przez to, że tutaj ktoś coś podpowie, tam przeczyta ciekawy artykuł lub obejrzy materiał filmowy. Materiałów jest mnóstwo od książek do Internetu po warsztaty fotograficzne, które pokazują jak można bawić się fotografią. Podstawą do robienia zdjęć jest dobre kadrowanie, wykorzystanie jakość zdjęcia. Tudzież oglądanie prac wykonanych przez innych znanych mniej lub bardziej fotografów, jest również formą nauki fotografii. Podziwianie spojrzenia na wrażliwość innych, pomaga w samodoskonaleniu się i uzewnętrznieniu. Bo tak naprawdę to, my pokazujemy swoją duszę pokazując chwilę przez nas zatrzymaną. To my wybieramy moment, który zauważymy i stwierdzimy, że jest on godny uwiecznienia.

Spotkałam się z opinią iż dobre zdjęcie to takie, przy którym się zatrzymamy na dłuższa chwilę. Przyglądając się danemu zdjęciu zachwycamy się nim lub zastanawiamy jaki głębszy sens jest w nim zawarty. Bywa, że bliżej pokazany szczegół na ogół nie zauważalny i nie potrzebny przypomina o swojej wartości. A już w ogóle super, gdy pamiętamy dane zdjęcie i chętnie do niego wracamy.

[/one_half_last]