Białka

Podczas minionego słonecznego weekendu 26-27.07 na terenie Stada Ogierów w Białce został rozstrzygnięty XVII Narodowy Młodzieżowy Czempionat Koni Rasy Małopolskiej. W konkursie wzięło udział około 70 koni – młodych ogierków i klaczek w wieku od 1 do 3 lat. Konie oceniane były przez dwie komisje sędziowskie w następujących konkurencjach:

  • ocena w ręku na płycie (typ, pokrój, nogi i kopyta, stęp, kłus);
  • ocena ruchu luzem w korytarzu dla koni rocznych oraz skoków luzem w korytarzu dla pozostałych (galop, technika i uwaga, siła i możliwości).

Na wynik końcowy składała się suma punktów zdobytych w obydwu konkurencjach, a za każdą można było uzyskać maksymalnie 50 punktów. Szczegółowe wyniki zamieszczone są na stronie: http://equista.pl/document/nckm-bialka-2014-wyniki.pdf

Tytuł Best in Show uzyskał czempion ogierków, roczny Edam (Chestnut Park All That Jazz xxoo – Emina m po Divisor xx) hod. SK Janów Podlaski; wiceczempionem został, także roczny, Łucznik ZK (Huzar-  Łysica po Top Gun xo) hod. Zbigniewa Kruka. Czempionką klaczek wybrano roczną Ashanti (Huzar – Arkadia po Jurand) hod. Aleksandra Łoja, a wiceczempionką – dwuletnią Jodłę (Juniperus – Jedlanka po Jun Bej) hod. Bogusława Dąbrowskiego. /Źródło: http://konpolski.pl/edam-najlepszy-w-bialce/

Białka__03Dekoracja Najlepszego Konia Pokazu

Miałam ogromny zaszczyt wręczyć dwie nagrody dodatkowe. Pierwszą otrzymał Najlepszy Koń Pokazu „Best in Show” – Edam, a nagroda – Portret Arabii, powędrowała do Janowa – polskiej Mekki konia arabskiego. Drugą nagrodę – Oko, podarowałam najlepszemu prezenterowi pokazu, którym okazał się Marcin Guziuk.

Białka__04Wręczenie nagrody dla Marcina Guziuka.

Pozytywny stres ujawniał się podczas występu koni naszych znajomych. Myślę tu o klaczy dwuletniej Honda (Huzar – Heroina), hodowli braci Łojów i jej właścicielce Magdalenie Hałas. Konkurowała ona z bardzo silną stawką koni w swojej klasie w, której brało udział aż 21 koni. Z sentymentem wspominam występ klaczy Amu-Daria (Barnaba-Amiranda) hodowli Marleny i Krzysztofa Kordalskich. Poniżej klacz Honda i Amu-Daria.

amurat__01Białka__05Klacze oceniane na płycie w ręku.

Przy okazji zawodów i dzięki uprzejmości Pani Renaty Kurzyńskiej, zootechnika sprawującego opiekę nad końmi w Białce, miałam możliwość zobaczyć Arabię po latach. Była to niezmiernie wzruszająca wizyta! Zadziwiające jak konie potrafią poruszać do łez, wystarczy jedno ich spojrzenie… Taka jest właśnie Arabia, wolny duch, u której w oczach dotrzeć można niezwykłą głębię i mądrość. Cieszę się, że po długiej tułaczce wróciła do domu, gdzie otoczona jest wspaniałą opieką Pani Renaty. Arabia miewa się bardzo dobrze i to chyba najwspanialsza wiadomość :)

Białka_Arabia

Niezwykłego klimatu i uroku całej imprezie dodało otoczenie budynków i stajni z białego kamienia i wielkie pola zielonych traw. To cudowne miejsce pełne magii i historii, do którego wraca się z przyjemnością. W takim miejscu wystawę „Konie na Kresach” ogląda się ze szczególnym podziwem. Cieszy fakt, iż wystawa współgrała i dopełniała szczęściem przybyłym widzom. Zdjęcia znalazły uznanie wśród wielu osób na tyle, że dwa z nich powędrowały aż do Japonii. Pani Sumiko Okube, artystka, która zachwyciła się pracami, postanowiła zabrać je ze sobą, gdzie znajdą swoje miejsce w jej prywatnej galerii.

eih_3290mSerdeczne podziękowania dla całej Ekipy za cudowną atmosferą i dla Pani fotograf Ewy Imielskiej-Hebda.

Na zakończenie pokazów można było zobaczyć między innymi występ Pawła Jachymka. Prezentował on pokaz skoków przez mur i pokaz ognia, którym zrobił ogromne wrażenie na widzach. Zamknięcie konia i jeźdźca w skrzyni było tym elementem, który naprawdę zapiera dech w piersiach i łamie tym samym wszelkie reguły… czyli klaustrofobiczne lęki konia :) Wspaniały występ, gratuluję!Białka__07Białka__09 Białka__10Są to niezapomniane chwilę, dzięki Wam będę często wspominać tegoroczną Białkę!